Odprtokodni oz. brezplačni programi, ki jih učenci OŠ Vojnik uporabljajo pri delu v šoli.
(Programi, ki jih uporabljamo in niso brezplačni oz. odprtokodni so pripravljeni v demo različicah.)

IZBIRNI PREDMETI RAČUNALNIŠTVA in LIKOVNA VZGOJA

PHOTOFILTRE (za urejanje slik 7., 8., in 9 razred ter likovna vzgoja v vseh razredih)

photo-filtre

V mapo kamor smo namestili PhotoFiltre prenesemo tudi dodatek za SLO-jezik “StudioSI.plg”. Ta postane veljaven, ko iz iste mape izbrišemo podporo za angleški jezik “StudioEN.plg”.
Obe datoteki, namestitveno in slovenski prevod lahko snamete tudi z naše spletne strani. ( V paketu sta obe.)

nvu

NVU (izdelava spletnih strani – osnove HTML jezika – 9. razred)

nvu1

Paket si prensete na računalnik. Stisnjeno mapo razširite in iz nje poženite nvu.exe!

Tudi programu NVU lahko namestimo SLO jezik z razširitvijo “nvu-slo.xpi“. To razširitev prikličemo s “Tools” in nato dodatek prikličemo v “Extensinns”… (slovenski jezikovni vmesnik deluje le v 32 bitni različici windows, najdete ga v istem paketu kjer je nvu.exe)

nvu1-ext

PROGRAMI ZA FIZIKO IN TEHNIKO IN TEHNOLOGIJO

EDISON – verzija 5 – demo (v šoli uporabljamo verzijo 2, a je princip zelo podoben)

edison
Program simulira električna in elektronska vezja, pri tem pa ne uničite nobene žarnice, merilnika ali baterije. (S klikom na sliko se stisnjena datoteka prenese na vaš računalnik.
Stisnjeno mapo razprite v začasno mapo in od tam poženite Edison5en.exe)

Edisonu podobna je simulacija, ki teče v okolju Java ali v HTML5 spletnem jeziku.

jre-izmenični

Opisana simulacija je ena izmed veliko simulacij iz vseh področij izobraževanja, ki jih lahko najdete na http://phet.colorado.edu

simulacije

CICI-Cad program za tehniško risanje

cici

GOOGLE SketchUp – program za ustvarjanje 3D objektov

google-scetch

PROGRAMI ZA ASTRONOMIJO

zvezna_karta

Sky Charts – Zvezdne karte
Program na zaslon (tudi tiskalnik) izriše karto neba, pozicijo planetov, meglic … Osnovno namestitev, ki vsebuje katalog objektov za “vsakdanjo rabo” lahko
dopolnimo še z dodatnimi katalogi in fotografijami. Program omogoča tudi krmiljenje teleskopov!
Program podpira SLO jezik.

stell

…je planetarij, ki simulira nebo nad nami.  Od verzije 0.9.x.x dalje program podpira SLO jezik.

celestia2

je 3D program za simulacijo potovanj med znanimi objekti v našem osončju in galaksiji. Osnovni katalog objektov lahko dopolnimo z novo odkritimi objekti ali virtualnimi 3D
modeli objektov (satelitov, vesoljskih postaj, navideznih planetnih sistemov…) Program zaenkrat ni v SLO jeziku (privzet je angleški jezik).

nazaj1